Автор Тема: Какво мислите за това?  (Прочетена 2880 пъти)

  • Неактивен

    Im@n

    • ****
    • старши член
    • Публикации: 347
    • Karma 2
    • Пол: Жена
      • Профил
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #15 -: 23 декември 2009, 13:38:49 »

    Агитация за кое?


    Да ставаме суфисти.Поне аз така разбирам сестрата.

    Само,че мен не може да ме агитира,след като Аллах СУТ казва: Куран,Сунна,религията Ислям е абсолютно завършена религия,достъпна за абсолютно всички хора:бедни,богати,умни и ограничени.
    Мюсюлманина не губи време в размишления,а СЛУЖИ на Аллах СУТ,Аллах ни е направил мюсюлмани за да МУ СЛУЖИМ,не за да размишляваме.
    И последно:съвършенство от човек няма как да се постигне,колкото и да се въртиш и да мислиш Шейтанска работа са подобни неща,само отклоняват от действителната цел на живота.

  • 713
  • Неактивен

    hadidja

    • ***
    • пълноправен &#
    • Публикации: 196
    • Karma 0
      • Профил
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #16 -: 23 декември 2009, 14:07:17 »
    Не виждам никаква агитация тук.Просто брата е отговорил на вчерашния ми въпрос за Ф.Гюлен и е дал повече информация за суфизма.А мисля,че сме достатъчно разумни да преценим кое е правилното и кое трябва да следваме.

  • Неактивен

    Im@n

    • ****
    • старши член
    • Публикации: 347
    • Karma 2
    • Пол: Жена
      • Профил
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #17 -: 23 декември 2009, 14:21:05 »
    Напротив-много мюсюлмани са достатъчно неразумни,за да приемат всичко,идващо от една съседна държава за чиста монета и са доста отклонени от единствения правилен път.
    Суфизма има дълбоки корени в България и това е факт.Иначе надали щяха да се предпоръчват такива книги от ГМ.

    отворете тема за Суфизма и нека го обсъждаме,аз имам какво да кажа и покажа.Но да не стане каквото стана с темите за Уахабистите и пакистанските секти

  • 713
  • Неактивен

    hadidja

    • ***
    • пълноправен &#
    • Публикации: 196
    • Karma 0
      • Профил
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #18 -: 23 декември 2009, 14:27:35 »
    Съгласна съм с теб,сестра Иман.Имах предвид кратката информация,която брата е дал за суфизма-че от нея няма как да се повлияем.Иначе знам,че има много грешни вярвания в БГ-имам предвид алевиите,които са в известна степен са последователи на суфизма-Аллах да пази,при тях има много изкривявания във вярата.Но наистина е хубаво да има секция за сектите.

  • Неактивен

    Im@n

    • ****
    • старши член
    • Публикации: 347
    • Karma 2
    • Пол: Жена
      • Профил
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #19 -: 23 декември 2009, 14:31:57 »
    Аз гласува ,,ЗА,, предложението на сестра Хадиджа да се отвори секция за сектите.
    Мисля,че е важно знаем какви са,на какво учат, трябва ли да се следват и какви са последствията.

    Другите какво мислите?

  • Неактивен

    Hamdi

    • *
    • АДМИН
    • пълноправен &#
    • Публикации: 101
    • Karma 0
    • Пол: Мъж
      • Профил
      • Ел. поща
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #20 -: 23 декември 2009, 15:04:00 »
    Суфизмът (тасаввуф)

    Суфизмът е дял от ислямската наука, който набляга върху духовното развитие на мюсюлманина.

    Аллах е изпратил Своя последен Пратеник Мухаммед (саллеллаху алейхи веселлем) като източник на знания за цялата общност. Той е бил изворът на Корана, хадисите, тефсира, реториката, фъкъха и т.н. След смъртта на Пророка (саллеллаху алейхи веселлем) учените от тази общност пренесли и разпространили всеки един от тези дялове на знанието. Защото никой човек не може да достигне съвършенството на Расулюллах (саллеллаху алейхи веселлем), който е развил различните дялове на ислямската наука. Например имам Ебу Ханифе е записал науката фъкъх и след него хиляди учени продължили по стъпките му. Така тези учени запазили фъкъха на Пророка (саллеллаху алейхи веселлем). По същия начин имам ел-Бухари и други известни хадисолози запазили думите на Расулюллах (саллеллаху алейхи веселлем). Учените по теджвид запазили четенето на Пророка (саллеллаху алейхи веселлем). А учените по арабска граматика запазили езика на Расулюллах (саллеллаху алейхи веселлем).

    Наред с всичко това Расулюллах (саллеллаху алейхи веселлем) е пример за света по отношение на духовност. Неговата богобоязливост, богатата му духовност, делата му на послушание и любовта му към Аллах Теаля са запазени и разпространени от ислямската наука тасаввуф. Целта на тази наука е очистване на сърцето и придобиване на богобоязливост чрез следване законите на шериата и сунната.

    Как тасаввуф се свързва със суфизъм?

    Изучавайки живота на Пророка (саллеллаху алейхи веселлем), учените, които са разпространили науката тасаввуф, разбрали, че предпоставка за приближаването към Аллах Теаля е изоставянето на светските занимания. Те често носели вълна, заради нейната простота и ниска цена. На арабски език думата за „вълна” е „суф” и по този начин, тези, които носели вълна, станали известни като суфии. Друг възможен произход на думата идва от корена „сафа”, който означава „чистя”. Тъй като учените на тасаввуфа наблягат върху очистването на сърцето, те станали известни като суфии.

    Какво казват учените относно тасаввуфа?

    Ислямските учени приемат тасаввуфа като важен дял от ислямското учение, доколкото то остава в рамките на законите на шериата и сунната на Пророка (саллеллаху алейхи веселлем).

    Чух, че суфиите учат на танци, музика, кланяне на гробове и други нововъведения?

    Вярно е, че е имало, и че и още има такива хора, които са се отклонили от истинското учение на тасаввуфа, като по този начин невярно представят тази наука. Това не се отнася само за тасаввуфа. Историята е пълна с примери за хора, които се наричали учени по тефсир, хадис и т.н.,  а в същото време представили грешно същността на тези науки. Всяка от ислямските науки е свързана с нейните сестрински науки. Например един учен по тефсир не може да тълкува Корана, ако противоречи на хадисите. Също така истинският шейх по тасаввуф никога не нарушава и най-малкия принцип от законите на шериата или сунната. Напротив, той ги вижда като средство за сближаване към Аллах Теаля. В действителност, той предпочита смъртта пред това да изпадне в грях дори за минута.

    Видях един свят човек на морския бряг, ранен от тигър.
    Никакво лекарство не би могло да облекчи болката му.
    Той страда много, но въпреки това постоянно благодари на Аллах Теаля:
    „Слава на Аллах, че попаднах в беда, а не в грях!”


    Ако не всички суфии са истински, как да разбера от кого да уча?

    Много от учените са отговорили на този въпрос като са изброили „признаците” на истинския шейх. Излишно е да се споменава, че общият принцип винаги е бил придържане към законите на шериата, чрез следване учението на един от четирите мезхеба по фъкъх, и цялостно придържане към сунната. Това се основава на схващането, че Пророка (саллеллаху алейхи веселлем) е приближеният до Аллах Теаля. Неговото ежедневие илюстрира начина, по който най-богобоязливият от всички създания е живял. Например Расулюллах  (саллеллаху алейхи веселлем) се отнасял към другите с добрина, с меки думи, със скромност, той предпочитал белите дрехи, имал брада, използвал мисвак за почистване на зъбите и т.н. Това са съзнателни действия на послушание пред Аллах Теаля. Ако някой не спазва тези традиции, а в същото време твърди, че може да ти помогне да се приближиш до Аллах, знай, че накрая ще те доведе до задънена улица.

    Каква е целта на ученик по тасаввуф?

    Целта е пълно подчинение пред законите на шериата и сунната, за да се постигне очистване на сърцето и душата и за да се развие истинска, дълбока и трайна връзка с Аллах Теаля.

    Как може шейх да помогне за това?

    Шейхът по тасаввуф прекарва години в обучение с цел да подобри характера и маниерите си, дневната си програма, делата си на послушание и знанията си под ръководството на духовен учител. Той научава същността на ибадета и последиците от изоставянето на светския живот от онези, които са пример за богобоязливост. Освен това, те често прекарват години в изучаване на ислямски науки като хадисология, Коран, тефсир, фъкъх и др. Всеки аспект от обучението им, чрез вериги от учени, все повече ги приближава до Пророка (саллеллаху алейхи веселлем), който е бил изпратен, за да свърже създанията с техния Господар.

    Когато влезеш в компанията на такъв шейх, неговите знания и богатият му опит дават възможност да оцени духовното ти състояние и да те посъветва за най-доброто „лекарство” за лечение на заболяванията на сърцето ти. Както лекарят е обучен да лекува телесни заболявания, така учените по тасаввуф лекуват болестите на болното сърце.

    Мислех, че всичко, от което се нуждая е Коранът и сунната?

    Вярно е, че Коранът и сунната са достатъчни. Също е вярно, обаче, че е нужен и учител, за да се овладее която и да е дисциплина. Ако само Коранът бе достатъчен, тогава Аллах Теаля щеше да изпрати само книгата без да праща пратеник, който да я разяснява. Но Аллах Теаля е изпратил и Пророка (саллеллаху алейхи веселлем) като образец, така че хората да могат пряко да се поучат от примера му. Това впоследствие се е превърнало в начин за изучаване на всяка от ислямските науки. Например всеки хадис, който имам ел-Бухари е записал, е пряко свързан с Расулюллах (саллеллаху алейхи веселлем) чрез непрекъсната верига от разказвачи. Така всеки човек във веригата трябва да е научил от някого и трябва да може да посочи кой е този човек. Подобни изисквания са налице и в други дялове на ислямската наука. Науката тасаввуф не е изключение.

    Задължително ли е да уча и да подобрявам духовността си с шейх?

    Правоведите от общността са постановили, че ученето под ръководството на духовен водач е сунна. Следователно не е задължително, но това е начинът на Расулюллах (саллеллаху алейхи веселлем). Въпреки това, според учените на тази общност, постигането на целите на тасаввуфа е нещо задължително. Например изчистването на сърцето от гордост, поправянето на характера и т.н. са основни за тази религия. Така че, ако някой може да постигне тези цели сам, това е много добре. Но, ако се опитва и постоянно се проваля, тогава е силно препоръчително да потърси помощта на духовен учител.

    Какви са отговорностите на ученика (мурид) спрямо неговия учител?

    Ученикът полага клетва пред своя учител, че ще търси опрощението на Аллах за миналите си грехове, недостатъци и грешки, и обещава да въведе законите на шериата и сунната в живота си. Тогава шейхът възлага на ученика определена дневна програма за правене на зикр, за да се привлече благословията на Аллах Теаля. Всеки ученик има определен дневен режим на четене на Коран и зикр, който, ако се изпълнява усърдно, ще доведе до бърз напредък, с позволението на Аллах.

  • Неактивен

    Hamdi

    • *
    • АДМИН
    • пълноправен &#
    • Публикации: 101
    • Karma 0
    • Пол: Мъж
      • Профил
      • Ел. поща
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #21 -: 23 декември 2009, 15:06:56 »
    Цитат
    Някой запознат ли е по-подробно с идеите на Фетхула Гюлен?Чела съм някои негови неща,но не видях нещо нередно.Доколкото знам негова е и т.нар."секта на нурджиите" в Турция.А неговите издания се препоръчват от Главно мюфтийство.


    Не бих казал, че това е секта, а по-скоро че е тарика. Не заклемявайте толкова лесно някого, че е от секта.

  • Неактивен

    Im@n

    • ****
    • старши член
    • Публикации: 347
    • Karma 2
    • Пол: Жена
      • Профил
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #22 -: 23 декември 2009, 16:19:38 »
    Хамди-тук ли ще си говорим за Суфизъм или в нова тема?

  • Неактивен

    Hamdi

    • *
    • АДМИН
    • пълноправен &#
    • Публикации: 101
    • Karma 0
    • Пол: Мъж
      • Профил
      • Ел. поща
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #23 -: 23 декември 2009, 20:00:36 »
    Цитат
    Хамди-тук ли ще си говорим за Суфизъм или в нова тема?


    Има ли значение? Ако искаш отвори нова тема.

  • 0
  • NummaN

    • Гост
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #24 -: 24 декември 2009, 17:40:24 »

    Субханеллах,да не изпадаме във фитна зе неща,които не са ни ясни.Предлагам де се запознаем с проблема и тогава да коментираме.

    Аллах знае най-добре!

     
    Остави ги, не гледаш ли, че "люскат" коментари без да мислят. /И това го признават самите те /. Всяко мнение им е основано или върху едно криво, слабо и недъгаво "аджаба" или на любимият им чичо Гугъл..
    Добре, тогава какво да правим с тяхните коментари? Толкова много са, че..?
    Ами можеш да вземеш пример от мен-възползвай се от тях! Примерно, аз като не съм в настроение отварям и прочитам няколко от тях и веднага се оправям.. Не знам защо, но на мен ми действат като вицове..
    Ай селям, щото имам доста по-сериозна работа..

  • Неактивен

    IslamInside

    • *
    • Нов член
    • Публикации: 26
    • Karma 0
      • Профил
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #25 -: 25 декември 2009, 00:34:42 »
    Селям Алейкум,

    Цитат
    Мюсюлманина не губи време в размишления,а СЛУЖИ на Аллах СУТ,Аллах ни е направил мюсюлмани за да МУ СЛУЖИМ,не за да размишляваме


    А мисля, че не сте се исказали правилно сестра или аз не съм разбрал добре. (Несъм чел предишната страница.) Но от това изречение малко се обърках. Разумът ни е даден също с цел и то много важна цел: Точно да размишляваме за Аллах и за творението на Аллах. Да размишляваме за Аллах също е един вид служене.
    Извинявам се нещо ако не съм разбрал обаче така като го прочетох...

  • Неактивен

    Im@n

    • ****
    • старши член
    • Публикации: 347
    • Karma 2
    • Пол: Жена
      • Профил
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #26 -: 27 декември 2009, 14:35:04 »


    А мисля, че не сте се исказали правилно сестра или аз не съм разбрал добре. (Несъм чел предишната страница.) Но от това изречение малко се обърках. Разумът ни е даден също с цел и то много важна цел: Точно да размишляваме за Аллах и за творението на Аллах. Да размишляваме за Аллах също е един вид служене.
    Извинявам се нещо ако не съм разбрал обаче така като го прочетох...


    Разбира се,брат,ние не сме машини и Аллах СУТ не иска да сме,но когато това ,,размишляване,, се превърне в основна цел и изоставиш задълженията към семейство,общество,дори фард,за да служиш на идеята на някой човек-тогава е много лошо.Именно това е целта на стотиците суфитски секти в по-голяма или по-малка степен-тях имах предвид.

    Размишляване за Аллах- чрез Курана и Сунната имаме отговорите.Ето този суфитски мислител Ф.Гюлен ми казва,че ако се отдам на достатъчно дълбоки размишления,ще видя Аллах и ще се докосна до Исляма.Само,че от сунната знаем как да доближим до Аллах (със сигурност не с размишления) и знаем,че на този свят колкото и да се въртим с вълнената риза и да мислим-няма да видим Аллах СУТ.
    По-добри методи за служене от предадените ни от Пророка САУС никой не може да измисли.Всички други практики вкарани от хората в Исляма няма да бъдат приети от Аллах и са губене на време и отдалечаване от единствения верен път:този на Курана и Сунната.

    Хамди-исках да ти кажа,че има 4 начина за Тауассул-всички останали са харам.Ще отворя тема по-нататък,инша'Алла.

  • 72
  • Неактивен

    kawtar

    • *
    • Нов член
    • Публикации: 49
    • Karma 0
      • Профил
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #27 -: 27 декември 2009, 19:44:07 »
    sajalqvam za latinicata


    6te otvorim li  otdelen razdel za sektite i kak da se predpazim ot tqh   ili sektite i kak d apomognem na na6ite sybratq da se otkysnat ot tqh

  • Неактивен

    mirvam

    • *
    • АДМИН
    • старши член
    • Публикации: 313
    • Karma 2
    • Пол: Мъж
      • Профил
      • Ел. поща
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #28 -: 27 декември 2009, 21:15:27 »
    Добре е да има тема за сектите, но може и да се окаже, че не е добра идея. Ако започнат пак спорове, тогава лошо. Понеже не знаем как трябва да спорим и почти винаги минаваме границите.

  • 0
  • NummaN

    • Гост
    Re:Какво мислите за това?
    « Отговор #29 -: 28 декември 2009, 01:28:37 »

    Добре е да има тема за сектите, но може и да се окаже, че не е добра идея. Ако започнат пак спорове, тогава лошо. Понеже не знаем как трябва да спорим и почти винаги минаваме границите.


    Еее.. mirvam не бъди песимист. Кога сме минали границата?
    Не разочаровай хората..
    Не гледаш ли, че отдавна са си приготвили "патронки" и само чакат старта..
    А и аз искам да се посмея.. Искам вицове, много много вицове..
    Сигурен съм, че ще стане доста забавно..
    « Последна редакция: 28 декември 2009, 01:32:13 от NummaN »