Автор Тема: Dostoveren li e sledniqt hadis....  (Прочетена 255 пъти)

  • 134
  • Неактивен

    alibaba

    • *
    • Нов член
    • Публикации: 0
    • Karma 0
      • Профил
    Dostoveren li e sledniqt hadis....
    « -: 13 март 2021, 17:14:18 »
    Niakoi hora kazvat che koito ne klanq namaz v djamiqta namaza ne mu se priema, kato davat za dokazatelstvo sledniqt hadis....nqma namaz za komshiqta na djamiqta osven v djamiqta.....
    dostoveren li e tozi hadis?

  • 943
  • Неактивен

    muhammed

    • *
    • Нов член
    • Публикации: 15
    • Karma 0
      • Профил
    Re: Dostoveren li e sledniqt hadis....
    « Отговор #1 -: 13 март 2021, 17:16:17 »
    Ne sam saglasen s tova 4e namaza koito se klanq izvan djamiqta ne se priema...Za6toto tsqlata zemq za musulmanite e mesdjit kakto kazva rasulullah a.s. A za hadisa znam 4e e slab predaden e ot Darakutni (taka mi se struva) i Allah znae nai-dobre....

  • Неактивен

    islamofbulgaria

    • *
    • АДМИН
    • пълноправен &#
    • Публикации: 136
    • Karma 3
    • Пол: Мъж
    • Ислямът е мир - Ел-Исляму хува селям!
      • Профил
      • Ел. поща
    Re: Dostoveren li e sledniqt hadis....
    « Отговор #2 -: 13 март 2021, 17:17:53 »
    Бисмилляхиррахманиррахим. Есселяму алейкум!
    Текстът на хадиса е следният:

    От Ебу Хурейра (р.а) каза: Пратеника на Аллах (с.а.с) каза: "Няма намаз за съседа на месджида (джамията), освен в месджида."
    ------
    Хадисът е предаден от Даракутни (1/ 161) Хаким в Мустедрак (898) Бейхаки в Сунен`ул Кубра (3/57) Ибн Еби Шейбе в Мусаннеф (3469) Абдурраззак в Мусаннеф (1915)

    Ибн Хаджер, р.а, е казал: “Въпреки, че е доста разпространен, няма достоверна верига”
    А Ибнул-Кайим, рахимехуллах го споменава като слово на Али (р.а), с което потвърждава иджмата на сподвижниците относно задължителното отслужване на молитвата колективно. Но в тази връзка има други хадиси като хадиса на Ибн Аббас, р.а. в, който се казва: “Онзи който чуе призива /за молитва/ и без да съществува уважителна причина не се отзове, той няма молитва.”(Ибн Мадже и Тирмизи)
    И все пак Аллах (с.т) знае най-добре!